Ty jedynie znasz serca wszystkich synów ludzkich. 1 Krl 8,39

 

24 marca 2018 r. o godzinie 10.00 w sali parafialnej przy ul. Jagiellońskiej 19a odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Aktywnego Seniora. Gościem spotkania była dr Dagmara Wójcik, która opowiedziała o łabędzkich kościołach.

Wchodząc do kościoła Marcina Lutra bardzo łatwo przeoczyć małą, drewnianą skrzynkę, przytwierdzoną do ściany. To skarbonka na datki przeznaczone na pomoc ubogim – pozostałość po pierwszym wyposażeniu kościoła. Podobnie jak niewielka tabliczka przytwierdzona do pulpitu pierwszej ławki, żeliwne kandelabry czy neogotycka szafa organowa, skrywająca instrument autorstwa gliwiczanina - Ernsta Kurzera, z jeszcze czytelnymi  notatkami poczynionymi ołówkiem na drewnianych piszczałkach. Każda z tych rzeczy mówi o historii dziś zapomnianej, a jednak czytelnej. Wystarczy tylko uważnie przyjrzeć się temu, co pozostawili po sobie nasi poprzednicy, a okaże się, że w gliwickich kościołach znajdziemy sporo skarbów, z których istnienia do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Dagmara Wójcik, doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, beneficjentka grantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Komitetu Badań Naukowych, współpracownik Wydawnictwa Naukowego PWN. W latach 2007-2018 pracownik Muzeum w Gliwicach, kustosz, autorka artykułów i referatów, dotyczących historii zabytków gliwickich oraz ich miejsca w historii sztuki nowożytnej oraz XIX-wiecznej. Autorka cyklu wykładów Artefakty, kuratorka wielu wystaw, w swych zainteresowaniach naukowych dotykająca między innymi tematyki kościelnej sztuki upamiętniającej terenu Prus Książęcych XVI i XVII wieku.