Bóg nie jest daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy. Dz 17,27-28

 

22 kwietnia, w niedzielę Jubilate odbył się 72 Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej. To diecezjalne święto pieśni gromadzi corocznie rzesze miłośników chóralnego śpiewu  i jest okazją do wspólnego uwielbiania Boga. W tym roku zjazd odbył się w Kluczborku, w gotyckim kościele Chrystusa Zbawiciela, który jest jednym z najcenniejszych zabytkowych obiektów tego miasta. Został on zbudowany w XIV wieku na miejscu poprzedniego, pochodzącego z 1298 roku. Z powodu częstych pożarów kościół był wielokrotnie odbudowywany, przez co zmieniał swój wygląd. Od 1527 roku jest świątynią ewangelicką. Obecny wystrój świątyni w stylu rokokowym, z rzeźbami i płaskorzeźbami pochodzi z lat 1750 – 1760. W kościele tym corocznie odbywają się koncerty w ramach Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej. W tym pięknym kościele powitał nas gospodarz tegorocznego zjazdu ksiądz proboszcz Mateusz Łaciak.

Występy chórów podzielone na cztery bloki dopełniały liturgię nabożeństwa. Wystąpiło 14 chórów i dwa zespoły. Repertuar chórów był bardzo różnorodny, zarówno pod względem charakteru muzycznego, jak i aranżacji utworów. Pieśni wykonywano a cappella jak i z towarzyszeniem instrumentów. Nasz chór zaśpiewał pieśni: „Panie bądź  łaskaw” Mendelssohna oraz „Wśród tylu dróg”- japońską melodię, do której słowa napisał Adam Król, a akompaniował nam w tej pieśni Tomek Marcol.

Na koniec nabożeństwa połączone chóry pod dyrekcją pani Aleksandry Maciejczyk zaśpiewały wspólną pieśń, a wszystkim chórom zostały rozdane dyplomy uczestnictwa, kwiaty oraz pamiątkowe tabliczki i kolejne zeszyty pieśni chóralnych. Podziękowania i gratulacje skierował do chórzystów ksiądz biskup Marian Niemiec, który również wygłosił kazanie podczas nabożeństwa oraz udzielił końcowego błogosławieństwa. Liturgię prowadzili: ks. Mateusz Łaciak i ks. Dariusz Chwastek, a powszechną modlitwę, podczas której wszyscy złączyliśmy swe ręce poprowadził ks. Marcin Makula.

Po nabożeństwie i obiedzie zostaliśmy zaproszeni na biesiadę śląską, gdzie ugoszczeni kawą i ciastem bawiliśmy się przy muzyce Blasskapeli ze Świbia. Jak co roku spotkaliśmy wielu przyjaciół chórzystów z bratnich parafii, poznawaliśmy nowych i przy serdecznych rozmowach spędziliśmy niedzielne popołudnie.

Dziękujemy Panu Bogu za cudowną pogodę, naszym gospodarzom za serdeczne przyjęcie i … do następnego spotkania.

Krystyna Raszka